Tani kredyt gotówkowy to towar bardzo poszukiwany

Ustawa o kredycie konsumenckim szczegółowo definiuje, w jaki sposób mają być przedstawiane kredyty gotówkowe, te tanie i te drogie. Wynikające z przyjętych w całej Unii Europejskiej regulacji przepisy obowiązują przy umowach zawieranych w związku z wszelkimi kredytami przeznaczonymi dla odbiorcy indywidualnego, których wartość nie przekracza 255 550 złotych.

Dodatkowo ustawa obejmuje również kredyty zabezpieczone na hipotece nieruchomości.

Dzięki specjalnym formularzom, które zawierają najistotniejsze z punktu widzenia kredytobiorcy koszty i opłaty, klienci mogą swobodnie porównywać oferty i dokonywać wyborów na podstawie rachunku ekonomicznego, a nie marketingowych sztuczek polegających na ukrywaniu dodatkowych opłat. Ustawodawca wyszedł z założenia, że nie każdy człowiek wie, jaki kredyt gotówkowy wybrać i na jakie parametry warto zwracać uwagę przed podpisaniem z bankiem umowy.

Prawo bankowe w praktyce

Ustawa nakazuje, aby umowa kredytowa sporządzona była na piśmie i zawierała wyszczególnione takie dane jak: wysokość kredytu, sposób i termin jego spłaty, wszelkie warunki dotyczące oprocentowania i możliwości jego zmian, wszelkie warunki naliczania opłat i prowizji, sposób zabezpieczenia należności, informacje o wszystkich dodatkowych kosztach powstających w okresie trwania umowy kredytowej lub w przypadku wcześniejszej spłaty zadłużenia.

Jeżeli kredytobiorcy znają te dane przed podpisaniem umowy, to mogą bez większych przeszkód porównać poszczególne propozycje z oferty kredytów gotówkowych. Nie ma produktu bankowego, który byłby opłacalny w równym stopniu dla wszystkich klientów.

 

Tani kredyt poszukiwany

Tani kredyt gotówkowy jest poszukiwany przez wszystkich kredytobiorców, jednak dla każdego oznacza inne cechy.  Niektórzy szukają kredytu, którego całkowity koszt będzie jak najmniejszy. Dla innych przede wszystkim liczy się niska rata, która umożliwia zaciągnięcie zobowiązania bez martwienia się o wysokość zdolności kredytowej.

Dlatego jedni kredytobiorcy wybierają raty malejące, które charakteryzują się niższym kosztem pożyczania kapitału, a inni opierają swoje zobowiązania na ratach równych, które nie generują jednostkowych wyższych kosztów.

 

A co słychać na rynku kredytowym

Na rynku usług finansowych panują żelazne zasady, które warunkują cenę poszczególnych usług. Przede wszystkim płaci się za ryzyko związane z inwestycjami. Im więcej ryzykujemy podczas wyboru lokaty lub funduszu inwestycyjnego, tym większe będą proponowane odsetki.

Im więcej ryzykują banki, tym droższe będą ich produkty. Klienci płacą za czas rozpatrywania wniosków i podejmowania decyzji. Krótki czas oznacza ograniczenie formalności i zwiększa ryzyko pożyczającego. Z tego powodu najdroższa na rynku jest szybka pożyczka bez poręczycieli, której udzielają firmy pożyczkowe jak Provident czy Vivus.

 

Inną kategorię ofert stanowią produkty przygotowane specjalnie dla klientów. Banki analizują wysokość wpływów na konto, stan lokat, ubezpieczeń i innych inwestycji, spokojnie badają, w jaki sposób klient spłaca dotychczasowe zobowiązania i na tej podstawie oferują mu dedykowaną pożyczkę.

Taka oferta zazwyczaj stanowi szybki i tani kredyt gotówkowy, ale ze względu na dokładne sprawdzenie i ograniczenie kwoty stanowi małe ryzyko i dlatego jest relatywnie tanim produktem.