Lokaty na preferencyjnych warunkach – gdzie ich szukać

Banki, którym coraz bardziej zależy na klientach gotowych inwestować swoje oszczędności w lokaty nie liczą już na to, że potencjalni zleceniodawcy sami pojawią się w ich oddziałach. Nie od dziś wiadomo, że na początku dwudziestego pierwszego wieku o każdego klienta należy walczyć, nie zaskakuje więc to, że ci ostatni są coraz częściej kuszeni przez wyjątkowo atrakcyjne kampanie promocyjne, w których lokaty bankowe reklamowane są jako bardzo interesujące rozwiązania.

Wspomniane kampanie wielokrotnie są krytykowane tak przez doradców finansowych i potencjalnych klientów,jak i przez osoby reprezentujące konkurencyjne banki. Nie zawsze opierają się bowiem na konkretach.

Czy jednak oznacza to, że nie warto z nich korzystać?

Z całą pewnością wcale nie musi tak być. Wielokrotnie nowi klienci mogą liczyć na znacznie bardziej atrakcyjne oprocentowanie lokat, korzystny sposób naliczania odsetek, możliwość wcześniejszej wypłaty zainwestowanych pieniędzy, a nawet – przyznanie im innych produktów bankowych na korzystniejszych warunkach niejako w podziękowaniu za zainteresowanie lokatom.

Tego rodzaju udogodnienia stosowane są zaledwie przez pewien czas, banki dbają bowiem o to, aby lokata była atrakcyjna również z ich punktu widzenia, nie oznacza to jednak, że w każdej kampanii promocyjnej musi znajdować się niedomówienie albo celowe zniekształcenie pewnej informacji.

 

Co więcej, z praktykami takimi mamy do czynienia coraz rzadziej, banki są bowiem karane za podobne posunięcia przez uprawnione do tego instytucje, a osoby odpowiadające za zarządzanie nimi nie chcą ryzykować utraty zaufania ze strony kolejnych klientów.

 

Lokaty na preferencyjnych warunkach

Założenie lokaty na preferencyjnych warunkach może przynieść nam zyski, o jakie nie podejrzewalibyśmy tego sposobu na oszczędzanie, nie oznacza to jednak, że powinniśmy zupełnie zrezygnować z czujności.

Osoby niezadowolone z lokat intensywnie promowanych przez banki zazwyczaj zaliczają się do tej grupy klientów, która ogranicza się do czytania folderu promocyjnego, nasz sukces będzie więc w dużej mierze uzależniony od tego, czy będziemy podążali ich śladem, czy też zainteresujemy się wszystkimi punktami umowy.

Jeżeli wybierzemy drugą drogę, a lokaty bankowe przyznawane na promocyjnych warunkach nadal będą uznawane przez nas za atrakcyjne – z pewnością będzie tak w istocie, a inwestycja nie przyniesie nam rozczarowania.