Konkurencja i alternatywa dla Providenta (bez sprawdzania BIK)

Rynek usług bankowych jest w naszym kraju coraz większy. Pojawiają się na nim coraz ciekawsze produkty, a poszczególne instytucje finansowe starają się oferować coraz atrakcyjniejsze rozwiązania. Z punktu widzenia zwykłych zjadaczy chleba najważniejsze w bankowej ofercie są pożyczki i kredyty. Niestety pod tym względem oferta bankowa jest dość monotonna.

Szybka i tania pożyczka gotówkowa jest jednym z najczęściej poszukiwanych produktów bankowych.

Niestety nawet najlepsze oferty banków mogą się okazać niedostępne dla niektórych potencjalnych kredytobiorców. O tym, czy kredyt może zostać udzielony konkretnej osobie decyduje indywidualna zdolność kredytowa, która jest obliczana na podstawie rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego.

Ekspresowa gotówka z banku może trafić jedynie do osób, które nie są nadmiernie zadłużone. Powodem takich obostrzeń jest troska o depozyty składane w bankach. KNF uważa, że banki zbyt ochoczo udzielające kredytów i nie wymagające wielu zabezpieczeń działają na niekorzyść klientów, którzy zostawiają w tych instytucjach środki na lokatach. Jeżeli bank odmówi nam pożyczki, to jedynym ratunkiem pozostają instytucje pozabankowe.

 

Provident a konkurencja

Firmy pożyczkowe jak Provident i jago konkurencja dysponują własnym kapitałem, którym obracają i nie przyjmują depozytów. Dlatego nie obowiązują ich żadne obostrzenia i rekomendacje.

Okazuje się, że zaostrzenie kryteriów udzielania pożyczek i kredytów znacznie zwiększyło obroty największej firmy kredytowej na polskim rynku, jaką jest Provident.

 

Oprocentowanie chwilówek

Oprocentowanie udzielanych przez Providenta pożyczek – chwilówek jest zbliżone do  oprocentowania karty kredytowej. Warto pamiętać, że maksymalne oprocentowanie pożyczanych pieniędzy zgodnie z ustawą anty lichwiarską nie może przekroczyć czterokrotności oprocentowania kredytu lombardowego. Wiele osób odprawionych z kwitkiem z banku zastanawia się, czy Provident sprawdza BIK lub w inny sposób dokumentuje wypłacalność dłużnika.

Ponieważ firma nie jest objęta w tym względzie żadnymi sankcjami, to sama decyduje, komu może pożyczyć pieniądze i jakiej wysokości pożyczka jest możliwa. Wysokość pożyczki jest tym wyższa, im dłużej Provident współpracuje z określonym klientem. Ogólna wysokość jego całkowitego zadłużenia i wysokość zarobków mają mniejsze znaczenie.